Zaparcia – leczenie
dla kogo
Zaparcia to problem dotykający coraz większej grupy osób. Liczba stolców i ich objętość zależy od wielu czynników, niekoniecznie związanych z chorobą. Zalicza się tu prowadzony tryb życia, sposób odżywiania się, napięcie układu nerwowego. Nie zmienia to faktu, iż zaparcia powodują dyskomfort, a w skrajnych przypadkach mogą być przyczynkiem wielu innych dolegliwości.
Zaparcia – przyczyny
Zaparcia mogą, ale nie muszą towarzyszyć innym dolegliwościom chorobowym. Wyróżnia się kilka rodzajów zaparć:
- zaparcie przypadkowe,
- zaparcie krótkotrwałe,
- zaparcie przewlekłe.
Najczęściej spotykamy się z zaparciami spowodowanymi zaburzeniami funkcjonowania układu pokarmowego. Zaparcia idiopatyczne to około 90% ogółu diagnozowanych zaparć. Ich występowaniu sprzyja przede wszystkim nieodpowiednia dieta oraz niska aktywność fizyczna i niewystarczające nawodnienie organizmu.
Zaparcie może się pojawić jako konsekwencja dolegliwości układu pokarmowego spowodowanych stresem lub nerwicą. Dlatego zaparcia warto leczyć w ujęciu holistycznym. O ile w przypadku tzw. zaparć przypadkowych wywołanych np. podróżą lub nagłą zmianą sposobu odżywiania problem sam się reguluje, o tyle w przypadku nawracających zaparć będących konsekwencją prowadzonego trybu życia, niezbędne może być wdrożenie szeregu zmian.
Naturalne sposoby leczenia zaparć
Obok zmiany diety i zwiększenia aktywności ruchowej na zaparcia pomaga refleksoterapia. Poprzez stymulowanie punktów na ciele odpowiedzialnych za prawidłową pracę układu trawiennego i wydalniczego możemy znacząco złagodzić lub wręcz wyeliminować problem nawracających zaparć, tym samym wpływając korzystnie na stan całego organizmu.
Pacjentów poszukujących pomocy zachęcam do skorzystania z zabiegów świadczonych przez dyplomowanego refleksologa. Działam na terenie miasta Rybnik wykonując zabiegi w swoim gabinecie.
W swojej pracy skupiam się na wyeliminowaniu przyczyn dolegliwości, a nie jedynie ich skutków. Oferuję zabiegi bezpieczne i bezinwazyjne, które mogę przeprowadzić niezależnie od wieku oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Poprzez pobudzanie refleksów znajdujących się w określonych miejscach na ciele stymuluję układ krwionośny, nerwowy i odpornościowy do pracy. To przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia moich pacjentów.